Kim

Edward Said

Aslen Filistinli olan Edward Said, 1935 yılında Kudüs’te varlıklı bir hristiyan ailenin çocuğu olarak doğdu. 1948 yılında ailesi göçmen olarak Mısır’a yerleşen Said, İngilizce dışında başka bir dilin konuşulmasının yasak olduğu seçkin koloni okullarında eğitim almış. Said, 1951’de Mısır’daki okuldan uzaklaştırılmış, sonrasında babası tarafından eğitimini devam ettirmek üzere Amerika’ya gönderilmiş. Princeton ve Harvard’da üniversite eğitimini tamamlayan Said, bu yıllarda, tatillerde ailesinin Mısırdan geçmiş olduğu Lübnan’a gitmiş, edebiyat, müzik ve felsefe eğitimi alır. 1963 yılında New York’da Columbia Üniversitesinde ders vermeye başlamış.

1967 yılına kadar politik bir eylemin içinde yer almazken, 1967 yılındaki Arap-İsrail Savaşı ile Vietnam Savaşı, üniversitedeki politik hareketlenme başlangıcı olmuş. Filistin milliyetçiliğini savunmaya başlayan Edward Said, Yahudi karşıtı olduğu iddiasıyla ABD’de eleştirilmiş. 1972 yılında Beyrut’da Arap edebiyatı konusunda çalışmış. Hem Arap hem de Amerikalı olarak, düşünmeye ve yazmaya başlamış.

Enver Sedat ve Yaser Arafat tarafından barış görüşmelerine Filistin temsilcisi olarak atanan Said, Filistin Parlamentosunda 14 yıl görev yapar. 1980’lerin sonunda sonunda FKÖ lideri Yaser Arafat’la görüş ayrılığına düşerek barış görüşmelerinde yer almaz ve barış karşıtı olmakla suçlanır. 1985’de İsrail Savunma Gücü tarafından Nazi olmakla suçlanır. İngilizce ve Arapça’nın yanı sıra Fransızcayı da iyi bilen Said, Londra’da yayınlanan The Guardian, Fransa’da yayınlanan Le Monde Diplomatique ve Arapça yayınlanan günlük Al-Hayat gazetelerine düzenli olarak yazılar yazar.

1978 yılında yayınlanan “Oryantalizm” (Şarkiyatçılık) üzerinde çok konuşulan ve tartışılan bir kitap olmuş. Bunu “Kültür ve Emperyalizm”, Filistin ve İslam’a dair diğer kitapları izlemiş ve yayınladığı toplam 10 kitabı 14 dile çevrilmiş. Üç ayrı yayınevi tarafından Türkçe’ye de çevrilmiş ve basılmış olan “Orientalizm” dışında Türkçe’de basılmış diğer kitapları; “Filistin Sorunu”, seçme yazılarının yer aldığı “Kış Ruhu”, “Haberlerin Ağında İslam”, “Kültür ve Emperyalizm”, “Entelektüel; Sürgün, Marjinal, Yabancı”, ve F. Jameson T. Eagleton ve E. Said’in yazılarından oluşan “Milliyetçilik, Sömürgecilik ve Yazım”.

Ölümünden önce,13 sene lösemi hastası olan Said, 25 Eylül 2003’te New York’taki bir hastanede 67 yaşında hayata veda eder.

COV

Salt olgular haricinde herşey zihinlerden süzülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu