SağlıkSpor

Ağır egzersiz yapanlar idrar renginize dikkat!

Spor salonuna gitmek ve form almak, depresyon ve kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltmak da dahil olmak üzere, birçok açıdan sağlığa faydalı olabilir, fakat ağır egzersiz yaparken dikkatli olmak gerekiyor.
Sağlıklı yaşam için spor yapılması gerektiğini tüm uzmanlar söylüyor. Fakat sporu da abartılı yapmak kötü sonuçlara yol açıp sizi sağlığınızdan edebilir.
Yoğun bir antreman sonrasında, fazlaca kas çalışmış olmak, kas ve iskelet dokusunun hasara uğraması, şişmesi ile kas içeriğinin sızıntı yaparak, dolaşıma karışması sonucu oluşan, rabdomiyoliz adı verilen tehlikeli bir durum ortaya çıkartabiliyor. Bu sızıntı ise akut böbrek hasarına neden olabiliyor. Ayrıca tahrip olmuş kaslar, kalp ritimlerini bozabilecek, vücutta başka sorunlara neden olabilecek birkaç iyon ve enzimi de sızdırıyor. Semptomlar kas ağrıları, kusma, konfüzyon, düzensiz kalp atışı ve çay renkli idrarı içeriyor. Rabdomiyoliz spor yapanlar ve spor salonları için bir uyarı niteliğinde.
Bir süredir egzersiz yapılmamasından dolayı egzersiz sonrası kas ağrıları normal olsa da, yoğun egzersiz yapanlar, dokularına zarar verebiliyor. Genel olarak biraz egzersiz yapmak sağlığa faydalı olsa da aşırıya kaçmamak gerekiyor.

COV

Salt olgular haricinde herşey zihinlerden süzülür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu