Teknoloji

Çocukların medya tüketimi makul sınırlarda faydalı

Araştırmalar ebeveynlere cocuklarının medya tüketimini kısıtlamaları gerektiğini söylüyor ve ekliyor; makul sınırlarda medya faydalı olabilir.
Dijital çağdaki birçok ebeveyn için, ekran süresi ve cihazlar üzerindeki savaşlar, aile hayatının iç karartıcı bir parçası haline geldi.
Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) ebeveynleri “medyayı kullanmak için harcanan zamana tutarlı sınırlar koyma” konusunda teşvik ediyor.
Oxford Internet kurumu ve Cardiff Üniversitesi tarafından geçtiğimiz yıl yayınlanan 20.000 ebeveyne ait bir çalışma, sınırlayıcı cihaz kullanımı ile çocukların refahı arasında bir ilişki olmadığını tespit etti. Çalışmanın baş yazarı Dr Andrew Pryzbylski şunları söyledi: “Bulgularımız, daha geniş aile bağlamını, ebeveynlerin dijital ekran süresi hakkında kuralları nasıl belirlediğini ve dijital dünyayı birlikte keşfetmeye aktif olarak katıldıkları zamanın, ham ekran zamanından daha önemli olduğunu gösteriyor.”
Makul sınırlarda yararlı olabilir
Çoğu araştırma, aşırı cihaz kullanımının, sağlık ve ruh haline olumsuz etkileri olduğu noktasına varıyor. Ancak makul sınırlarda kaliteli programlama ile faydalı hale gelebiliyor.
Çocuklar ve teknoloji hakkında konuşmalar, genellikle olumsuz yönde olsa da, internet ve video oyunları eğlenceli şekilde, çocuklar için yeni bir yaratıcı alan sağlayabiliyor.
Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), “Dijital ve sosyal medya kullanımından belirlenen temel faydalar; erken öğrenme, yeni fikirlere ve bilgiye maruz kalma, sosyal iletişim ve destek için fırsatların artırılmasını içerir” diyor.

COV

Salt olgular haricinde herşey zihinlerden süzülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu