Sağlık

GDO’lu Ürünlere Dikkat!

GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) ürünler hormonal değişikliklere yol açarak sağlığımızı tehdit ediyor.

GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) Ne Demektir?

Bitki ve hayvanlara, istenilen bir özelliği katmak amacıyla, başka bir canlıdaki genetik özelliğin kopyalanarak diğer canlıya aktarılmasına GDO deniyor.

Bu yöntemle gıdalar, yabancı zararlılara, böcek gibi bazı kemirgenlere karşı dirençli hale getiriliyor. GDO sayesinde tarım ilaçları kullanımı azaltılabiliyor. Genlere müdahale edilerek istenilen bir bitkinin tadı, kokusu, rengi, büyüklüğü gibi bazı fiziksel özellikleri istenilen şekilde değiştirilebiliyor.

Fakat genetiği ile oynanmış olan bu besinler orjinalinden farklı bir hale geldiği için , bazı araştırmacılarca GDO’lu besinler insan sağlığı açısından zararlı bulunuyor.

Türkiye’de GDO

GDO’lu besin üretimi Türkiye’de yasak. Dolayısıyla Türkiye’de yerli üreticiler GDO’lu gıda üretmemekte. Ülkemize bu ürünler yurt dışından aldığımız besinler ile geliyor.

Dünya’da hangi ürünler GDO’lu

Mısır, domates, patates, pirinç, soya, buğday, kabak, bal kabağı, ayçiçeği, yer fıstığı, bazı balık türleri. Bunların dışında çalışmaların devam ettiği ürünler: muz, ahududu, çilek, kiraz, ananas, biber, kavun, karpuz, kanola.

Dünya’da bulunan soyaların %90 ından fazlası genetiği değiştirilmiş durumda. Araştırmacılara göre fazla tüketilmesi halinde kandaki hormonal seviyelerinde istenmeyen değişikliklere sebep olabiliyor. Mısır ve soyadan üretilen yağ, un, nişasta, glikoz şurubu, sakkaroz, fruktoz içeren gıdalar günlük tüketim maddeleri arasında yer alıyor. Örneğin, bisküvi, kraker, pudingler, bitkisel yağlar, bebek mamaları, şekerlemeler, çikolata ve gofretler, hazır çorbalar, mısır ve soyayı yem olarak tüketen tavuk ve benzeri hayvanlardan elde edilen gıdalar ve pamuk GDO’lu olma riski taşıyan ürünlerin başında.

Araştırmacıların tavsiyesi hazır paketlenmiş olan yiyeceklerin içeriklerine bakarak, GDO’lu besinleri fazlaca içerdiğini düşündüğümüz gıdalardan uzak durmak.

COV

Salt olgular haricinde herşey zihinlerden süzülür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu