Gemi Adamı

Türk Ticaret Kanunu’nun 821. maddesindeki tanıma göre “Gemi adamları”; kaptan, gemi zabitleri, tayfalar ve gemide istihdam edilen diğer kimselerdir. Gemide çalışan personeller güverte ve makina olarak iki bölümde çalışabiliyor.

Güvertede görev yapanlar : kaptan, birinci zabit,vardiya zabiti, güverte lostromosu, gemiciler makine bölümünde görev yapanlar ise: baş makinist veya baş mühendis, makine zabiti, ikinci makinist veya ikinci mühendis, makine lostromosu,yağcılar, elektrik zabitleri bunlara ek olarak gemide aşçılar, sağlık zabitleri ve kamarotlar da çalışmakta. Bütün bu sayılan kişiler gemi adamı olarak adlandırılıyor.

Kimler gemi adamı olabilir?

Herhangi bir yaş üst sınırı bulunmamakla birlikte, ilkokul mezunları dahil sağlık durumu gemi adamı olabilirliğe elverişli olan ve bunu belgeleyebilen, bir yıl veya daha fazla süreli olarak hapis cezası almamış, affa uğramış olsa dahi yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş olan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gemi adamı olabiliyor. Sağlık en büyük koşul. Genel muayene için; sağlık kurulu bulunan, yetkilendirilmiş sağlık kuruluşuna şahsen başvuru yapılması gerekiyor. Gemi adamlarının, yetkilendirilmiş sağlık kuruluşlarında Yönerge hükümlerine göre teşekkül eden sağlık kurulu kontrolünden geçirilerek verilecek olan “Gemi adamı Olur Sağlık Raporu” gereğince yetkili merkezden “Gemi adamları Sağlık Yoklama Belgesi” almaları ise zorunlu.

Gemi adamı cüzdanı 

Gemi adamı olabilmek için denizcilik okullarından mezun olanların yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılmış olan gemi adamlığı kurslarına katılarak başarılı olanlar gemi adamı sertifikasına sahip olabiliyor. Gemi adamı olarak elde edeceğiniz gemi adamı cüzdanı kişinin gemi adamı sertifikaları daha önce çalıştığı yerlerin bulunduğu mahal emniyet müdürlüğünce verilen vizeden sonra pasaport yerine de kullanılabilen bir belge. Bu cüzdanı alabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılan en az 2 haftalık kurslara katılıp Türkiye Cumhuriyeti Gemi Adamları merkezinin belirli aralıklarla düzenlediği sınavlarda başarılı olmak gerekiyor.

Maaşlar oldukça tatmin edici

Kurslara katılarak gemi adamı olarak çalışmak isteyenler için gemi çalışanlarının maaşları; tecrübe, çalışılan gemi tipi (tanker, kuru yük, konteyner vs) ve geminin sefer bölgesi (uzak/yakın) , türk bayraklı (sigorta var), yabancı bayraklı (sigorta yok) gibi bir çok etkene göre değişmekle birlikte  2000 usd’e varan maaşlar dikkat çekici.

Detaylar

Daha fazla bilgi için kanunda yer alan maddeler incelenebilir. (MADDE 50,51,52,53,54,55,56) Gemi Adamı Olabilme Koşulları,Gemi Adamı Yeterlik Belgesi ve Gemi Adamı Cüzdanı Verilmesi, Gemi Adamları Eğitim Belgelerinin Verilmesi,Yabancı Uyruklu Gemi Adamlarının Belgelendirilmesi, Yabancı Ülke İdarelerinden Alınmış Gemi Adamları Belgelerinin Denklikleri, Yabancı Ülkelerde Eğitim-Öğretim Görenlere Yeterlik Belgesi Verilmesi,  Deniz Kuvvetlerinden ve Sahil Güvenlik Komutanlığından Ayrılanların Durumu başlıkları altında bilgilendiriliyor.

COV

Salt olgular haricinde herşey zihinlerden süzülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu