Sanat

GİZEMLİ BİR ESER : ‘‘ARNOLFİ’NİN EVLENMESİ’’ JAN VAN EYCK 1434

Londra’da Ulusal Galeride sergilenen tablo sanat tarihçilerinin fazlaca üzerinde tartıştıkları oldukça değerli bir tablo. Sanat tarihçileri bu tablonun evli bir çifti anlattığını, başka bir teori ise bunun bir anma portresi olduğunu söylüyor.
Resimdekilerin hangi Arnolfiler olduğu konusunda kesin bilgi yok. Burda temsil edilen adamın Brugge da çalışan bir tüccar olduğu biliniyor. On beşinci yüzyılda Brugge ekonomik anlamda canlıdır. Bu yüzden adamın zengin bir tüccar olduğu düşünülüyor. Mobilyalar bu adamın zenginliğinin göstergesi. Özellikle mobilyalara dikkat edilirse zenginlik göstergesi sayılan kırmızı renk dikkat çekiyor. Portre içerisinde sembolik anlamlar yer alıyor ve on beşinci yüzyılda sembol çok önemli. Resimdeki ayakkabıların çıkmış olması kutsal bir olay olduğuna işaret.
Ayrıntılar Hayret verici: ‘‘Jan Van Eyck burdaydı’’
Adamın elinin yukarda olmasına ilişkin aynada var olan ziyaretçileri karşıladığı düşünülüyor. Aynaya dikkatlice bakıldığında kapı eşiğinde iki kişi daha olduğunu görmekteyiz. Ayna rönesans döneminde kibri yansıtıyor.
Bu aynanın hemen yukarısında bir tür şahit olma durumu mevcut. Ayna üzerinde ressamın kendi imzası yer almakta. Burda tam olarak latince gotik tarzda yazılan’’Jan Van Eyck burdaydı ‘’. Sanatçı kendisinin o resmi yaptığını izleyiciye hissettirmek istemiş. Sanatçı tanık ve bu figürlerle birlikte o da bu odada bulunmuş.
Şamdanda bir tane mum görmekteyiz. Bu tanrının bir göstergesi olarak yorumlanıyor. Mum olmayan şamdanlar sayı adeti olarak resim içindeki karakterleri yansıtıyor.
Odanın ortasındaki ayna görsel gerçekliğe katkı sağlamakta ve dikkat çekiyor. Aynanın ahşap olan çerçevesinde ise İncil’den sahneler var, bu resimler gerçekten de çok küçük boyuttalar fakat sahneler ayırt edilecek şekildeler, detaylar net biçimde çizilmiş.
Detaylara dikkat edilmesi Kuzey Rönesans’ının belirleyici özelliklerinden. Bu resimlerin bazıları tek fırça kılı kullanılarak çizilmiş gibi durmakta. Resimde var olan köpek tüyleri bunun en güzel örneklerinden. Resimde bir portrede köpek olması beklenmezken burada köpek çiftler arasındaki sadakati simgeliyor. Figürlerin üzerlerindeki kıyafet özenle yapılmış. İkisi de baştan aşağı kapalı ve kalın kumaşlar içerisindeler. Fakat resimde turunç var, bu da yaz zamanı olabileceğini düşündürüyor. Burada resmi yorumlayanlar için mevsimler karışmış.
Bazı sanat tarihçileri buradaki turunçların tüccarın zenginliği ile ithal getirtildiğini söylemiş. Asa Berger kutsallığa ve dini motiflere de yer vermiş. Adem ile Havva yasak meyvasının turunç olduğu resmedilmiş. Bir başka kafa karışıklığına yol açan şey yatak odasında olayın geçtiğine dairdir. Fakat on beşinci yüzyılda yatak odaları günümüzdeki gibi değildir. Misafir ağırlamak amaçlı da kullanılıyor ve bu odalarda servete ve bolluğa işaret edecek birçok şey bulunuyordu.
Yerdeki halı hem zevkin hem de zenginliğin göstergesi. Kadının elbisesindeki motifler o dönemin modasını yansıtıyor. Başındaki dantel de bir o kadar dikkat çekici bir parça. Yapılan bir yorum kadının hamile olduğuyla alakalı. Sanat tarihçileri bu konuda ortak fikre sahipler, kadın hamile değil, o zamanın modası olan bir elbise kullanıyor. Renkler aydınlık ve canlı bunların hepsi yine bize zenginliğin göstergeleri olarak yansıyor. Işık şamdanda portakallarda elbise detaylarında kullanılmış bu Kuzey Rönesans’ına verilen özelliklerdendir.

COV

Salt olgular haricinde herşey zihinlerden süzülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu