Doğa

Masallarda değil Avustralya’da Pembe Göl

Pespembe doğal haliyle muhteşem bir görüntüye sahip Avustralya’daki pembe göl yeşillikler arasındaki duruşuyla görülesi.
Hillier Gölü diğer bir adıyla pembe göl, Avustralya’nın batısında bulunan Goldfields Esperance bölgesinde 600 metrelik bir tuz gölü. Renginin mavi yerine pembe olması gölün ünlenmesine neden olmuş. 1950 yılında yapılan ilk araştırmalarla birlikte, uzun yıllar boyunca yapılan ardı sıra araştırmalar sonucunda bilim adamları tuz yiyen bir bakteri florasının göl rengini pembe yaptığını ortaya çıkarmış. Tuzlu ortamda yetişen alga, arkea bakterileri suyun pembe olmasına sebep oluyor.
Göl suyu yüksek oranda tuz içeriyor. 20. yüzyılın başlarında gölden tuz çıkarılmaya başlanmış fakat üretim sadece 10 yıl kadar sürmüş.
Okaliptüs ve Cajeput (Mersin ağacı ailesinden Avustralya’ya özgü bir ağaç) ağaçlarla dolu bir ormanla etrafı yemyeşil bir şekilde çevrelenmiş olan Hillier Gölü’nün etrafında beyaz tuz tepecikleri bulunuyor. Dar bir kumsal sonrasında denizin mavi suları ile gölün görüntüsü büyüleyici.

COV

Salt olgular haricinde herşey zihinlerden süzülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu