Doğa

Tarihi Yapıları ve Doğal Güzellikleri ile Phaselis

Phaselis doğal güzellikleri, antik şehri, koyu ve plajı ile görülmeye değer bir cennet.
Kemer İlçesi’nin Tekirova Beldesi içerisinde kalan Phaselis görülmeye değer, huzur dolu bir cennet. Plajı, tarihi, doğal güzellikleri ile bir Likya Antik Kenti olan Phaselis Antalya’nın tatil cennetlerinden birisi.
Kıyıları ince kumlu bir plaja sahip ve deniz suyu yaklaşık 100 metreye kadar derinleşmeden devam ediyor. Antik kent içerisinden denize girip tarihle iç içe tatil yapmak, deniz içinden torosları izlemek mümkün.
Phaselis Antik Kenti
Phaselis Antik Kenti’ne girdikten sonra, yaklaşık 2 km yürüyüş sonunda ziyaretçiler deniz ve antik kalıntılarla buluşuyor. Tapınak ve Nekropol (Mezarlık) kalıntılarının ardından karşınıza çıkan Kuzey Limanı, Antik Dönem’de büyük oranda demirleme yeri olarak kullanılmış. Burada Orta Liman ve Güney Liman’ı yer alıyor. Antik Su Kemeri ve çevresindeki hamam kalıntıları antik kentin en ünlü yapıları. Boyut olarak büyük sayılamayacak olan ortalama 1500 kişilik Antik Tiyatro’nun karşısında.
Hadrianus Agorası, Domitian Agora ve Hadrianus Kapısı bulunuyor. Hadrianus Kapısı’nın tam karşısında ise Güney Limanı yer alıyor. Bu yapıların haricinde Phaselis Antik Kenti’nde, görebileceğiniz daha pek çok yapı var.
Üç limana sahip oluşu, konumu ve zengin orman bölgelerine yakınlığı nedeniyle Antik Çağ’ın ünlü liman kenti Phaselis Antik Kenti’nin, M.Ö. yaklaşık 691 yılında Argos’lu ya da Lindos’lu kolonister tarafından kurulduğu söyleniyor.
Olimpos Beydağları Milli Parkı içinde çam ve sedir ormanları arasında yer alan bu görülmeye değer Antik Çağ liman Kenti Kemer’in 16 km batısında ziyaretçilerini bekliyor.

COV

Salt olgular haricinde herşey zihinlerden süzülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu