Doğa

Fantastik Ormanların Ağacı: Şimşir

Çok yavaş büyüyen bu ağaç için ‘‘Ömür biter şimşir bitmez’’ deniliyor.

Şimşir, şimşirgiller (Buxaceae) familyasının Buxus cinsinden; her zaman yeşil kalabilen çalı veya 10 metre boya ulaşabilen ağaç halinde odunsu bir bitki cinsi. Çoğunlukla bahçelerde yetiştirilen ve süs bitkisi olarak da kullanılan bitkinin yeşilimsi sarı çiçeği ve meyvesi bulunuyor. Yetişmekte olan filizler dört köşeli, yaprakları yoğun parlak ve tüysüz. Yaprakların üzeri siyah. Diğer isimleri Common box, Buxus sempervirens, Buis olarak geçen bitkinin, ülkemizde bilinen adı şimşir. Yunan Şimşir, Gürcistan Şimşir, Amerikan şimşir gibi birçok şimşir ağacı mevcut. Ülkemizde sıradan şimşir ve uzun yapraklı şimşir olarak 2 tür yetişiyor. 10 metreye kadar çıkabilen uzun gövdeleri nedeniyle şimşir ormanında gezmek, sanki bir labirentteymişsiniz hissiyatı yaratıyor.

Şimşir Ağacının Faydaları

Şimşir ağacı dallarında kabuklarında ve yaprağında alkaloidler, uçucu yağlar, taninler ve reçineli bileşikler içeriyor. Bu nedenle tıp alanında kullanılıyor. Fakat zehir etkisinden dolayı dikkatli olmak gerekiyor. Şimşir ağacının sağlık açısından faydaları mevcut. Kanı temizleyen bu ağaç, karaciğer hastalıklarında etkili. Vücudun ısısını artırıp, terlemeye yol açarak doğal bir ateş düşürücü görevi görüyor. Hafif derecede müshil etkisi sayesinde kabızlık problemine de yardımcı. Şimşir yaprağını kaynatarak elde edilecek suyla saç yıkandığında, saç dökülmesini azalttığı biliniyor.

Şimşir ağacı Sert yapısı ile oldukça sağlam bu özelliğinden dolayı ahşap sanayi de oyma sanatı ve el sanatlarında kullanılıyor. Özellikle kaşıkçılıkta en kaliteli ürünler şimşirden üretilenler. Verniklemeye ihtiyaç duyulmadan kullanılabiliyor. Üstelik şimşir ağacının bakteri oluşmasını önleyici özelliği var. Ağacın uzun ömrü gibi, bu ağaçtan üretilen ürünlerin dayanıklılığı da oldukça yüksek.
Etiketler

COV

Salt olgular haricinde herşey zihinlerden süzülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu